Nešiojami kompiuteriai
Kaip pasirinkti nešiojamąjį kompiuterį?
Sparčiai besikeičiančiame XXI a. gyvenime nešiojamasis kompiuteris tapo nepakeičiamu darbo, mokymosi, laisvalaikio ir pramogų prietaisu. Sparčiai tobulėjant technologijoms, jų našumas beveik prilygsta stacionariųjų kompiuterių našumui. Dizainerių ir inžinierių darbo dėka dabar nešiojamuosius kompiuterius galima įsigyti kompaktiškame korpuse, kuris dažniausiai sveria mažiau nei 2 kg.
Nešiojamieji kompiuteriai yra sudėtingos kompiuterių sistemos, kurias paprastai sudaro korpusas ir važiuoklė, ekranas, klaviatūra, jutiklinis kilimėlis, pagrindinė plokštė, centrinis procesorius (CPU), operatyvioji atmintis, saugykla (SSD/HDD), vaizdo plokštė (GPU), akumuliatorius, belaidžio ryšio adapteriai (Wi-Fi, Bluetooth, WWAN) ir kelios jungtys periferiniams įrenginiams(pelei, klaviatūrai, ausinėms), monitoriui, televizoriui ar kitiems priedams prijungti.
Kiekvienas parametras yra svarbus renkantis kompiuterį, todėl visų gamintojų - Acer, Apple, Asus, Dell, HP, Huawei, Lenovo, MSI ir t. t. - produktus suskirstėme pagal daugiau nei 40 filtrų, kad nešiojamąjį kompiuterį būtų galima pasirinkti greičiau ir patogiau. Kad nesusipainiotumėte tarp daugybės filtrų, paaiškinsime svarbiausius parametrus, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį rinkdamiesi nešiojamąjį kompiuterį.
Nešiojamojo kompiuterio dydis
Kompiuterio dydis yra kriterijus, pagal kurį patartina pradėti rinktis nešiojamąjį kompiuterį. Visame pasaulyje priimta nešiojamojo kompiuterio ekrano įstrižainę matuoti coliais. Šiuo metu gamintojų siūlomi nešiojamieji kompiuteriai yra nuo 11,6" iki 17,3" dydžio. 15,6 colio nešiojamieji kompiuteriai vis dar yra populiariausi , nes jie užtikrina optimalią pusiausvyrą tarp mobilumo ir patogumo naudotis, kurį užtikrina palyginti didelis ekranas.

13-14 colių nešiojamieji kompiuteriai tampa vis populiaresni dėl nedidelio svorio (0,9-1,7 kg) ir kompaktiško dydžio, todėl juos lengva pasiimti su savimi į ilgas verslo keliones arba pietaujant kavinėje ar parke.
Nešiojamojo kompiuterio tipas
Be tradicinio nešiojamojo kompiuterio su bent 90 laipsnių kampu atidaromu ekranu, yra dar keletas skirtingų dizaino tipų:
) - kompiuteris, kurio ekrano lankstus galima pasukti 360 laipsnių kampu ir naudoti ant stalo palapinės režimu arba kaip planšetinį kompiuterį, jei modelyje yra jutiklinė funkcija.
) - nešiojamasis kompiuteris / planšetinis kompiuteris, kurio klaviatūra mechaniškai atskiriama nuo jutiklinio ekrano, kad būtų galima naudoti kaip planšetinį kompiuterį.

Paraiška
Dateks.lv nešiojamieji kompiuteriai taip pat klasifikuojami pagal rekomenduojamą jų naudojimą:
ploni ir lengvi 12-14 colių nešiojamieji kompiuteriai, dažniausiai metaliniame arba anglies pluošto (anglies) korpuse, kurių prioritetas - didelis mobilumas ir maksimalus akumuliatoriaus veikimo laikas.
Home/Business - standartiniai nešiojamieji kompiuteriai, skirti kasdienėms užduotims (dokumentams, naršymui internete, aukštos kokybės vaizdo įrašų atkūrimui) namuose, mokykloje ar nedideliame biure.
Business - nešiojamieji kompiuteriai, tinkami naudoti didelėse įmonėse su centralizuota IT infrastruktūra. Dažniausiai juose įdiegta Windows 10 Pro ir gali būti naudojamos tokios technologijos kaip TPM, pirštų atspaudų skaitytuvas, laikmenos šifravimas ir profesionalūs prievadų replikatoriai arba prijungimo stotelės. Verslo kompiuterių serijoms, tokioms kaip Lenovo ThinkBook ir
HP ProBook ir EliteBook, taip pat
taikomosįvairios garantijos pratęsimo
galimybės.- -
nešiojamieji kompiuteriai su pažangiu kelių branduolių procesoriumi ir galinga vaizdo plokšte, užtikrinantys šiuolaikiniams kompiuteriniams žaidimams reikalingą galią. Dėl didelio našumo šios kategorijos įrenginiai taip pat tinka nuotraukoms, vaizdo įrašams ir 3D apdorojimui
.Mobilioji darbo stotis - mobilioji darbo stotis, skirta profesionaliam darbui su reikliausia nuotraukų, vaizdo įrašų, 3D apdorojimo ir atvaizdavimo programine įranga. Šiuose nešiojamuosiuose kompiuteriuose paprastai būna galingas Intel Core i7, Core i9 arba Xeon serijos procesorius, didelė (16 GB ar daugiau) operatyvioji atmintis ir NVIDIA Quadro vaizdo plokštė.
Korpuso medžiaga
Šiandien dauguma nešiojamųjų kompiuterių turi plastikinius dėklus. Tačiau aukščiausios ir palaipsniui vidutinės klasės kainų kategorijose vis dažniau galima rasti modelių, kurių korpusas iš dalies arba visiškai pagamintas iš metalo (aliuminio, magnio ar kelių metalų lydinio), anglies pluošto(anglies) arba jų derinio.
Geriausiai žinomi modeliai su metaliniu korpusu: Apple MacBook Air ir MacBook Pro, ASUS ZenBook, Acer Swift, Dell XPS , HP EliteBook ir Dragonfly, Huawei MateBook, Lenovo ThinkBook ir Yoga, Microsoft Surface Book ir kt. Lenovo ThinkPad X1 Carbon, HP Spectre ir kai kurie Dell Latitude 7000 serijos nešiojamieji kompiuteriai yra pagaminti iš anglies pluošto.
Ekranas
Ekranas yra vienas svarbiausių kriterijų renkantis nešiojamąjį kompiuterį. Nešiojamųjų kompiuterių ekranai pasižymi ne tik įstrižainės dydžiu, bet ir šiomis savybėmis:
Ekranodanga paprastai būna matinė (apsauganti nuo atspindžių ) arba blizgi (atsp indinti arba blizgi). Matiniai ekranai yra labiausiai paplitę, nes jie išsklaido aplinkos šviesą, todėl informacija aiškiai matoma net ir esant ryškiai dirbtinei šviesai ar saulės spinduliams. Blizgių ekranų privalumas - intensyvesnis (ryškesnis) spalvų atkūrimas, tačiau didžiausias trūkumas yra tas, kad dėl atspindinčios šviesos sunku įžiūrėti, kas yra ekrane.
Ekrano skiriamoji geba reiškia, kiek pikselių kompiuterio ekrane galima atvaizduoti
. Kuodidesnė skiriamoji geba, tuo daugiau pikselių ir detalių bus rodoma ekrane. Rekomenduojame rinktis nešiojamąjį kompiuterį su
Full HD (1920x1080 ) arba didesne skiriamąja geba, o QHD (2K) ir UHD (4K) ekranai padidins nuotraukų ir 3D profesionalams reikalingą tikslumą.
Ekrano skydelio tipas - nešiojamuosiuose kompiuteriuose paprastai naudojami IPS arba TN skystųjų kristalų (LCD) skystųjų kristalų ekranai, rečiau - AMOLED. IPS technologija yra kur kas pranašesnė, nes užtikrina daug didesnį spalvų tikslumą ir platesnius žiūrėjimo kampus. Profesionalūs fotografai ir dizaineriai įvertins IPS ekraną
.- -
nurodo, ar šiame kompiuteryje yra jutiklinis jutiklis (skaitmenintuvas), palaikantis valdymą pirštais arba stiliumi
.
Centrinis procesorius
Centrinis procesorius (CPU) yra centrinis kompiuterio elementas, kuris atlieka skaičiavimus ir yra atsakingas už programų ir operacijų vykdymą kompiuteryje. Centriniai procesoriai yra sudėtingi lustai, besiskiriantys tranzistorių skaičiumi ir dydžiu, naudojama mikroarchitektūra, branduolių skaičiumi, taktiniu dažniu, spartinančiosios atminties kiekiu ir kitais parametrais.
Šiuo metu nešiojamuosiuose kompiuteriuose naudojami dviejų gamintojų procesoriai - Intel ir AMD, kurie skirstomi į serijas:
Intel | AMD | Rekomenduojamos programos |
Celeron | 3000 serija | Biudžetinis sprendimas paprasčiausioms užduotims atlikti - apmokėti sąskaitas, ieškoti internete, dirbti su dokumentais, groti muziką ir vaizdo įrašus. |
Pentium | Athlon | Šiek tiek galingesni procesoriai, leidžiantys vienu metu interneto naršyklėje dirbti su keliais skirtukais ir atidarytais papildomais dokumentais, sklandžiai dirbti su prezentacijomis, skaičiuoklėmis ir atkurti HD vaizdo įrašus. |
Core i3 | Ryzen 3 | Šie procesoriai leidžia sklandžiai atkurti didelės raiškos vaizdo įrašus, dirbti su dideliais dokumentais, skaičiuoklėmis ir duomenų bazėmis, mėgėjiškai naudotis Adobe Lightroom, Photoshop ir kitais vaizdų redaktoriais. |
Core i5 | Ryzen 5 | Populiariausia procesorių serija, užtikrinanti gerą našumą už demokratišką kainą. Turėdamas 8-16 GB RAM, šis kompiuteris galės dirbti su visais pirmiau išvardytais darbais, taip pat nuotraukų apdorojimu ir nedideliu vaizdo įrašų redagavimu ateinančius 3-5 metus. Turėdami gerą GeForce vaizdo plokštę, galėsite žaisti žaidimus vidutinės kokybės nustatymais. |
Core i7 | Ryzen 7 | Galingi procesoriai, kurie žaibiškai tvarko dokumentus, skaičiuokles, duomenų bazes ir 4K UHD vaizdo įrašų atkūrimą, taip pat suteikia galios, kurios reikia profesionalioms nuotraukų ir vaizdo programoms. Šie procesoriai su integruota tinkama GeForce arba Radeon vaizdo plokšte taip pat puikiai tinka žaidimams. |
Core i9 | Ryzen 9 | Galingiausi procesoriai, paprastai montuojami į brangius žaidimų kompiuterius ir mobiliąsias darbo stotis. Didelis branduolių skaičius ir didelis taktinis dažnis leidžia per trumpiausią laiką atlikti bet kokią užduotį, įskaitant vaizdo apdorojimą ir 3D modeliavimą, o naudojant vieną iš galingiausių GeForce RTX serijos vaizdo plokščių pasiekti aukščiausią FPS kompiuteriniuose žaidimuose. |
OPERATYVIOJI ATMINTIS (RAM)
Operatyvioji atmintis - tai laikinoji atmintis, kuri yra bet kurios kompiuterio sistemos pagrindas. Jos paskirtis - kompensuoti procesoriaus spartinančiąją atmintį ir lėtą pagrindinės atminties (HDD/SSD) duomenų perdavimo greitį.
Įprastai Windows 10" operacinei sistemai reikia mažiausiai 4 GB operatyviosios atminties. Sklandžiam skaičiavimui, paprastesniems kompiuteriniams žaidimams ir mėgėjiškam nuotraukų apdorojimui reikia bent dvigubai daugiau operatyviosios atminties - 8 GB. Jei planuojate lygiagrečiai paleisti kelias programas, žaisti naujausius kompiuterinius žaidimus arba apdoroti nuotraukas ir HD vaizdo failus, optimalu rinktis kompiuterį su 16 GB ar daugiau operatyviosios atminties.
Dažnai gamykloje nešiojamieji kompiuteriai sukonfigūruojami su galingu procesoriumi, bet nepakankama operatyviąja atmintimi. Dėl šios priežasties daugelyje nešiojamųjų kompiuterių galima padidinti operatyviosios atminties kiekį, o tai dažnai kainuoja pigiau nei kompiuteris, kuriame jau gamykloje įdiegtas reikiamas kiekis. Jei jūsų kompiuteryje yra bent vienas laisvas atminties lizdas, gaminio puslapyje po gaminio specifikacijomis rasite skyrių Papildoma operatyvioji atmintis . Jei jį pasirinksite, mūsų specialistai atmintį į jūsų kompiuterį įdiegs be papildomo mokesčio!
Vaizdo plokštė
Vaizdo plokštė - tai komponentas, atsakingas už vaizdo generavimą ir siuntimą į ekraną. Vaizdo plokštės yra integruotos į procesorių be atskiros atminties (naudoja sistemos operatyviąją atmintį ) arba papildomai įdiegtos (dedikuotos) su atskira grafine atmintimi (VRAM).
Procesoriuje integruotos Intel HD Graphics ir Intel UHD Graphics nėra skirtos kompiuteriniams žaidimams, bet gali atkurti Full HD ir net 4K UHD vaizdo turinį. Intel Iris Plus ir AMD Radeon Vega taip pat yra integruotos vaizdo plokštės be atskiros atminties, tačiau jų grafikos branduoliai (GPU) yra pakankamai galingi, kad būtų galima žiūrėti HD ir UHD turinį ir žaisti paprasčiausius kompiuterinius žaidimus (Dota 2, CS:GO, League of Legends, Fortnite ir kt.).
Jei norite žaisti aukščiausios kokybės kompiuterinius žaidimus, redaguoti vaizdo įrašus ar 3D modeliavimą, turėtumėte rinktis nešiojamąjį kompiuterį su GeForce GTX 16" arba RTX 20" serijos vaizdo plokšte, turinčia 4 GB ar daugiau atminties.
Žiniasklaida
Šiuo metu yra dviejų tipų duomenų saugojimo įrenginiai - kietieji diskai (HDD) ir SSD (SSD).
Kietasis disk as(HDD)- tai daugiau nei pusę amžiaus gyvuojanti technologija, pagrįsta metaliniu disku, kuris sukasi dideliu greičiu ir magnetine galvute įrašo bei skaito skaitmeninius duomenis. Didžiausias šių diskų privalumas - didelė talpa (iki 20 terabaitų) ir nedidelė vieno gigabaito kaina. Tačiau yra ir trūkumų, pavyzdžiui, triukšmas ir energijos suvartojimas, mažas duomenų perdavimo greitis, mažas atsparumas vibracijai ir smūgiams, dėl kurių gali būti prarasti duomenys
.SSD (SS
D
)- tai šiuolaikinė technologija, kai duomenys saugomi atminties mikroschemose. SSD užtikrina bent 5 kartus didesnį duomenų perdavimo greitį ir iki 100 kartų mažesnį vėlavimą nei HDD. XXI a. pradžioje didžiausias SSD trūkumas buvo didelė jų kaina, tačiau ši technologija tapo daug prieinamesnė ir dabar 1 TB talpos SSD kainuoja mažiau nei 100 eurų, t. y. tik du kartus brangiau nei tokio paties dydžio HDD.
Realiame gyvenime skirtumas tarp SSD ir HDD gali būti juntamas beveik visuose dalykuose, pavyzdžiui, Windows 10" vidutiniškai 3 kartus greičiau įsijungia iš SSD, o programėlių ir žaidimų atidarymas bei lygių įkėlimas vyksta daug sklandžiau, todėl rekomenduojame įsigyti kompiuterį su įdiegtu SSD.
Šiuo metu nešiojamuosiuose kompiuteriuose naudojami nuo 128 GB iki 2 TB dydžio SSD diskai. Operacinei sistemai, pagrindinėms programoms ir nedidelei nuotraukų kolekcijai ar keliems kompiuteriniams žaidimams pakaks mažiausiai 128 GB talpos SSD. 256 GB talpa yra optimali operacinei sistemai, pagrindinėms programoms, dokumentams, nuotraukoms ir keliems žaidimams, tačiau fotografai, filmų kolekcininkai ir tikri maniakai turėtų ieškoti kompiuterio su bent 512 GB ar didesne SSD talpa arba įsigyti USB atmintinę ar išorinį kietąjį diską didesniems failams saugoti.
Akumuliatorius
Akumuliatoriaus talpa išreiškiama vatvalandėmis (Wh) ir paprastai svyruoja nuo 30 Wh iki 100 Wh. Teoriškai, kuo daugiau vatvalandžių, tuo ilgiau nešiojamasis kompiuteris veiks vienu įkrovimu, tačiau iš tikrųjų viskas šiek tiek sudėtingiau.
Faktiniam akumuliatoriaus veikimo laikui įtakos turi daugybė veiksnių - kompiuteryje naudojamų komponentų galia, ekrano ryškumas, akumuliatoriaus nusidėvėjimas (įkrovimo ciklų skaičius) ir net aplinkos temperatūra. Tačiau didžiausią įtaką akumuliatoriaus veikimo trukmei turi naudojimo būdas, todėl galingas kompiuteris su 60 Wh akumuliatoriumi gali išsikrauti vos po 2 valandų sudėtingo kompiuterinio žaidimo, o biudžetinis kompiuteris su 35 Wh akumuliatoriumi filmų žiūrėjimo režimu veiks 5 valandas ar ilgiau.
Klaviatūra
Nešiojamųjų kompiuterių klaviatūros skiriasi klavišų skaičiumi, klaviatūros kalba ir tuo, ar klaviatūra yra apšviesta.
Mūsų asortimente iš esmės yra kompiuteriai su dviejų tipų klaviatūromis:
Daugumoje 15,6 ir 17,3 colių kompiuterių naudojamos pilno dydžio klaviatūros su dešinėje pusėje esančia skaičių lentele , o tai neįsivaizduojama buhalteriams ir kitiems žmonėms, kurie kasdien dažnai įveda skaičius. Mažesniuose kompiuteriuose dėl fizinių apribojimų nėra skaičių skydelio, tačiau kai kuriuose ASUS 13 ir 14 colių nešiojamuosiuose kompiuteriuose naudojamas naujoviškas NumberPad sprendimas, leidžiantis integruotą jutiklinį kilimėlį naudoti kaip skaičių įvesties skydelį.
Klaviatūros su apšviestais klavišais tampa vis labiau paplitusios - tai neįkainojama savybė tiems, kurie įpratę dirbti iki vėlyvo vakaro.
Prievadai
Nešiojamieji kompiuteriai turi daugybę prievadų, kad kiekvienas galėtų prisijungti prie monitoriaus, televizoriaus ar projektoriaus, prijungti ausines, pelę ir klaviatūrą, kad būtų patogu naudotis.
Daugumoje kompiuterių yra bent vienas HDMI, DisplayPort arba D-Sub (VGA) prievadas antram ekranui arba projektoriui prijungti, pora USB 2.0 arba 3.0 lizdų kompiuterio pelei, flash atmintinėms ir įvairiems adapteriams prijungti. Moderniausiuose ir ploniausiuose nešiojamuosiuose kompiuteriuose gali būti įrengti tik nauji ir madingi USB-C lizdai, todėl įprastiems USB-A priedams prijungti reikės USB šakotuvo .
Jei namuose ar darbo vietoje nėra Wi-Fi belaidžio tinklo ir kompiuterį prie interneto reikia prijungti kabeliu, būtinai atkreipkite dėmesį, kad jums reikia LAN (RJ-45) prievado, kuris dėl savo dydžio vis rečiau sutinkamas daugelyje plonų kompiuterių.
Jei norite atkurti arba įrašyti turinį į CD ar DVD diskus, įsitikinkite, kad jūsų kompiuteryje taip pat yra DVD+/-RW optinis įrenginys, kuris vis rečiau naudojamas.
Belaidžiai ryšiai
99,9 % nešiojamųjų kompiuterių turi integruotą Wi-Fi adapterį, kad būtų galima prisijungti prie belaidžio tinklo. Wi-Fi skirstomas į kelis standartus - Wi-Fi 4 (N) , Wi-Fi 5 (AC) ir Wi-Fi 6 (AX), todėl rekomenduojame rinktis kompiuterį su belaidžio ryšio kortele, kuri veikia bent jau taip pat gerai, kaip jūsų belaidis maršrutizatorius namuose ar darbe. Jei jūsų kortelė naujesnė, tai nėra problema, nes Wi-Fi standartai yra atgalinio suderinamumo - Wi-Fi 6" tinklo kortelė veiks ir Wi-Fi 5" arba Wi-Fi 4" tinkluose.
Daugumoje nešiojamųjų kompiuterių taip pat įdiegta Bluetooth. Jei norite nešiojamąjį kompiuterį prijungti prie išmaniojo telefono, Bluetooth ausinių, klaviatūros ar pelės, įsitikinkite, kad pasirinktas modelis tai leidžia.
Operacinė sistema
Kompiuteriu negalima naudotis be pagrindinės programinės įrangos - operacinės sistemos (OS). Šiuo metu pasaulyje labiausiai paplitusi operacinė sistema yra Microsoft Windows, kuri suderinama su beveik visais mūsų siūlomais nešiojamaisiais kompiuteriais, išskyrus Apple MacBook serijos kompiuterius, kuriuose naudojama Apple sukurta macOS.
Šiuo metu daugiau kaip 80 % modelių gamykloje jau yra įdiegta licencijuota Windows operacinė sistema, tačiau kai kuriose konfigūracijose operacinės sistemos apskritai nėra arba veikia DOS ar Linux. Šios operacinės sistemos paprastai neturi grafinės aplinkos ir net negali atidaryti žiniatinklio naršyklės, todėl galima manyti, kad kompiuteris faktiškai neturi (tinkamos naudoti) operacinės sistemos. Išimtis - Dell, kuri savo modeliuose diegia Linux aplinkoje populiarią Ubuntu.
Konfigūracijos be operacinės sistemos skirtos sumažinti išlaidas Windows sąskaita tiems, kurie įpratę naudoti vieną iš daugelio nemokamų Linux versijų, arba tiems, kurie turi Windows operacinės sistemos mažmeninio produkto kortelę su atskirai nuo kompiuterio įsigytu raktu.
Jei radote nešiojamąjį kompiuterį, kuris atitinka jūsų specifikacijas, bet neturi Windows, gaminio specifikacijų skiltyje OEM operacinė sistema , esančioje gaminio puslapyje, galite pasirinkti licenciją Windows 10 Home arba Pro pageidaujama kalba . Tokiais atvejais mūsų specialistai įdiegs operacinę sistemą ir reikalingas kompiuterio tvarkykles be papildomo mokesčio!
Skirtumą tarp Windows 10 Home ir Windows 10 Pro galite sužinoti svetainėje microsoft.com.
Atminkite! Microsoft Office programinė įranga (Word, Excel, PowerPoint ir kt.) nėra Windows operacinės sistemos dalis ir turi būti įsigyta atskirai!